Levnější cestování do zahraničí


(Cestování po Slovensku je věnována zvláštní stránka)


Vlakem


Upozornění: Přestože jsme přípravě textu věnovali maximální pozornost, nelze vyloučit omyl nebo jinou věcnou chybu v údajích. Nepřebíráme odpovědnost za případné následky vzniklé využitím rad z tohoto textu a doporučujeme každému, aby si uvedené informace ověřil na stránkách železničních správ, jejichž internetové adresy jsou zde uvedeny. Případné dotazy všem rádi zodpovíme na naší e-mailové adrese.


Cestování do Německa


Výhodné nabídky


Další informace:


Cestování do Polska


Polské dráhy (PKP) používají celkem tři základní druhy jízdného - pro osobní a spěšné vlaky, pro rychlíky a pro expresy + EC a IC. Pokud jedeme z českého území do Polska a předpokládáme, že pojedeme v Polsku pouze osobními vlaky, je výhodné koupit si jízdenku pro polský úsek až ve vlaku s přirážkou 5,70 PLN (velmi orientačně - 1 zlotý je cca 8 - 10 Kč). Chceme-li využít vlaky vyšších kategorií, je jednodušší zakoupit si před odjezdem z ČR zpáteční mezinárodní jízdenku z poslední stanice na území ČR s tím, že hraniční přechod při cestě TAM a ZPĚT může být různý (např. pro cestu TAM to bude "Bohumín - Katowice" a pro cestu zpět "Katowice - Lichkov"). Pozor! Pokud pojedeme v Polsku vlaky Ex, EC a IC, musíme si zakoupit místenku! Cena této místenky je v případě zakoupení v ČR pro směr ČR-Polsko 20,- Kč, pro opačný směr cca 100,- Kč. Budeme-li kupovat místenku v Polsku, je třeba počítat s různou cenovou úrovní pro každý vlak v rozmezí cca 5 - 18 PLN.
Další možností, jak ušetřit při cestách do Polska, je využít tzv. relačních slev - v úsecích "Český Těšín - Cieszyn", "Petrovice u Karviné - Zebrzydowice", "Bohumín - Chalupki", "Lichkov - Miedzylesie" a "Meziměstí - Mieroszow" je možné zakoupit jízdenky v ceně 15 Kč nebo 2 PZL - tyto jízdenky platí pouze v osobních vlacích a rychlících a jsou k dostání v pokladnách uvedených stanic a u průvodčích vlaků v těchto úsecích.
Při cestách větších skupin (nad 6 osob) a současném využívání jiných než osobních vlaků na polském území je vhodné využít skupinovou slevu - tuto je nutno vyřídit před odjezdem z ČR v CK ČD. Sleva na polském úseku tak činí cca 50% oproti běžnému mezinárodnímu jízdnému, což je často méně, než použití vnitrostátního polského tarifu v expresních vlacích (Ex, IC, EC).


Důležité upozornění! Polské železnice procházejí bolestnou transformací, která zahrnuje i rušení tratí, spojů a časté změny jízdného. Není v našich silách neustále sledovat stezky, kudy se ona přeměna ubírá. Pokud se chcete podívat do Polska, tak se rozhodně podívejte na stránky polských železnic nebo Českých drah.

Pro vyhledávání polských vnitrostátních spojů doporučujeme tento vyhledávač.Cestování do Rakouska


Velmi podrobné informace o rakouském tarifu získáte ve srozumitelné podobě a navíc v českém jazyce na stránkách studenta bohemistiky z vídeňské univerzity - odkaz viz níže.


Rakouské dráhy nenabízejí takový rozsah slev jako DB. Pro naše účely lze využít následující nabídky:


a) skupinová sleva

nabídka platí pro skupiny o počtu minimálně 6 osob. Pro cesty po Rakousku je možné tyto jízdenky zakoupit v kterékoli pokladně ÖBB, v případě překročení státních hranic ve směru z ČR lze tyto jízdenky zakoupit bez přirážky i u průvodčího. Sleva činí pro osoby starší 19 let cca 40%, pro osoby mladší 19 let pak 80% oproti běžnému jízdnému ÖBB. Cestu z Břeclavi st.hr. do Tarvisia st.hr. (průjezd Rakouskem do Itálie) tak lze absolvovat za cenu cca 20 EUR (nad 19 let) nebo 10 EUR (do 19 let)!


b) City Star

nabídka pro jednotlivce nebo malé skupiny (do 5 osob). Jsou určeny paušální ceny pro zpáteční jízdenky (podle kilometrické vzdálenosti pásem), přičemž první cestující platí tuto cenu, druhý a každý další cestující (do maximálního počtu 5 osob) jen polovinu této ceny. Děti do 15 let platí 1/4 této ceny. Přehled všech cen je na webu ÖBB


c) nabídka EURegio

umožňuje držitelům jízdních dokladů na slevu Karta Z, Junior pas, Junior pas - ISIC a Senior pas zakoupit si výhodné zpáteční nebo časové jízdenky na vybraných relacích mezi oběma státy. Jízdenka platí pouze ve 2. vozové třídě osobních a spěšných vlaků Českých drah a v rakouských vlacích kategorií EURegio (ER), Eilzug (E) a Regionalzug (RE). Výchozí stanice musí být v zemi výdeje.


Nabídka EURegio platí v následujících relacích:


Další informaceAutobusem

Studentům se zpravidla poskytuje sleva kolem 10 - 20%, nejčastěji na zpáteční jízdenku. Slevy poskytují velké cestovní kanceláře nebo dopravní společnosti, které zajišťují dopravu z ČR do Anglie, Německa, Skandinávie, Francie, Španělska atd. Studentský průkaz ISIC je zde takřka nezbytností. Levné jízdenky autobusem do zahraničí nabízejí například linkové autobusy zúčastněné v systému Eurolines (u nás Bohemia Euroexpres International - BEI, Sodeli, mnoho podniků ČSAD z ČR i SR apod.). Informace o aktuálních cenách je nejlépe ověřit si na větším autobusovém nádraží nebo u prodejců (ČEDOK, CK ČSAD apod.).

Několik tipů, jak ušetřit:
...často lze jet za nižší cenu vlakem. Přestože se traduje, že vlaky do zahraničí bývají velmi drahé, nemusí to být pravda. Takový názor je spíše projevem neinformovanosti - systémy slev v zahraničí bývají velmi komplikované. Slevám v autobusové zahraniční dopravě konkurují úspěšně například víkendové nabídky Německých drah. Při trochu nižším komfortu cestování (daném nikoli kvalitou vlaku, ale spíše nutností častěji přesedat) je možné navštívit např. Mnichov, Norimberk, Řezno atd. za méně než polovinu ceny autobusové jízdenky. Autobusové jízdenky se slevou pro studenty levně prodává například GTS International, distributor karty ISIC u nás, nebo například Student Agency. Jak železniční, tak autobusové společnosti (Eurolines) nabízejí různé síťové jízdenky po Evropě.
...v některých případech se ceny letenek pro studenty vyrovnají cenám autobusů. O těchto speciálních akcích informuje cestovní kancelář GTS International. Stačí poslat e-mailovou adresu na info(no-spam)gtsint.cz nebo navštívit jejich webové stránky.
...informujte se na možnost zakoupení tzv. OPEN - jízdenek, tj. zpátečních jízdenek s prodlouženou platností a volitelným návratem zpět.
...nesrovnávejte jen ceny, ale i služby. Některé dopravní společnosti nabízejí nápoje a noviny během cesty zdarma, pojištění, zajištění návazných spojů zdarma, pomoc s ubytováním atd.
...levnější než cesta autobusem může být také placený autostop, který se u nás zatím příliš neujal, ale v SRN, Švýcarsku a dalších zemích se těší velké oblibě. Přináší mnohem větší komfort než cesta autobusem, je bezpečný a levný a hodí se především pro ty, kdo cestují sami nebo ve dvou. Informace: například Mitfahrzentrale.